تبلیغات
وبلاگ حقوقی سعیدرستم زاده - پاسخ به پرسشهای متقاضیان آزمون ورودی كانونهای وكلای دادگستری در گفتگو با دكتر علی مندنی پور
وبلاگ حقوقی سعیدرستم زاده
قانون برای همه

لینکدونی

نایت اسکین-ابزار گوکل پلاس

آرشیو موضوعی

نام خودرادرفیلداول ایمیل خودرادرفیلددوم

Powered by WebGozar

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پاسخ به پرسشهای متقاضیان آزمون ورودی كانونهای وكلای دادگستری در گفتگو با دكتر علی مندنی پور


با نزدیك شدن به زمان آزمون ورودی كانونهای وكلای دادگستری داوطلبان و دانش آموخته گان حقوق پرسشهای مختلفی را از طریق سامانه پیام كوتاه و تماس با اسكودا مطرح می نمایند كه جهت بررسی و پاسخ مقتضی به آنها از آقای دكتر علی مندنی پور ریاست محترم اتحادیه سراسری كانونهای وكلای دادگستری دعوت نمودیم تا با حضور در كمیسیون انفورماتیك و اطلاع رسانی اسكودا به سئوالات متقاضیان پاسخ دهند متن مصاحبه انجام شده با ایشان جهت استحضار متقاضیان محترم شركت در آزمون ورودی بشرح ذیل درج می گردد.


س- آقای دكتر؛ زمان برگزاری آزمون وكالت سال جاری (۹۱) را در مصاحبه های قبلی دهه سوم آبان ماه اعلام نموده اید، آیا این زمان همچنان پابرجاست؟
آنگونه كه در خلال مصاحبه های گذشته اطلاع رسانی شده، كوشش اتحادیه بر این بوده كه در بازه زمانی یاد شده آزمون وكالت برگزار شود. در همین راستا با مذاكرات به عمل آمده با سازمان سنجش آموزش كشور توافق به عمل آمد كه این آزمون در روز جمعه ۱۹ آبان ماه به روال سابق و همزمان در ۲۲ حوزه امتحانی شامل : تهران- شیراز- تبریز- اصفهان- مشهد- ارومیه- ساری- رشت- قزوین- كرمانشاه- اهواز- همدان- قم- سنندج- گرگان- اردبیل- اراك- بوشهر- زنجان- خرّم آباد- كرمان و كرج از طریق سازمان سنجش و با مباشرت اتحادیه سراسری كانونهای وكلای دادگستری ایران برگزار گردد.

س- تاریخ درج اگهی و زمان و مدت ثبت نام آزمون وكالت چگونه تنظیم گردیده است؟
تاریخ درج آگهی ''ثبت نام آزمون كارآموزی وكالت'' چهارشنبه اول شهریور ماه و به روال گذشته به وسیله روزنامه اطلاعات، سایت اسكودا و سایت كانونها و همچنین درج در روزنامه های محلی در حوزه استان، اطلاع رسانی خواهد شد. زمان ثبت نام به مدت ۱۰ روز از روز شنبه ۱ مهر تا پایان ساعت اداری روز دوشنبه دهم مهر خواهد بود.

س- نحوه برگزاری و زمان اعلام نتایج آزمون امسال چگونه خواهد بود؟
حسب توافق بعمل آمده نتایج آزمون حداكثر تا یك ماه پس از برگزاری از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد و نحوه برگزاری آزمون نیز به صورت تست چهار جوابی و در قالب استاندارد، مشتمل بر ۱۲۰ سوال از ۶ درس: حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق كیفری، آئین دادرسی كیفری، حقوق تجارت و مبانی استنباط (هر یك ۲۰ سوال) خواهد بود. با ماخذ قانون و آراء وحدت رویه.

س- آیا آزمون وكالت باز هم دو مرحله ای خواهد بود؟
از زمانی كه اتحادیه سراسری متولی انجام این مهم یعنی برگزاری آزمون وكالت گردیده تا كنون تمامی آزمون ها تستی و یك مرحله ای بوده به استثناء آزمون سال ۹۰ كانون مركز (تهران) كه در دو مرحله (تستی و تشریحی) صورت گرفت و از آنجائیكه اصل بر احترام به ''استقلال'' كانونهاست، مصوبه هیات مدیره هر كانون در هر مورد با توجه به مقتضیات و شرایط آن كانون در زمره ی نظامات داخلی و رعایت آن لازم است. در آزمون امسال نیز اصل بر یك مرحله ای وبه روش تست ۴جوابی خواهد بود.

س- آیا كانون مركز به روال سال قبل همچنان آزمون تشریحی را در برنامه سال جاری (۹۱) اعمال خواهد كرد؟

خیر. كانون محترم مركز نیز به عنوان یكی از كانونهای ۲۲ گانه كشور در قالب آزمون سراسری كانونها عمل نموده و تعداد افراد مورد نیاز خود را برابر آگهی، در آزمون سراسری وكالت و به صورت یك مرحله ای گزینش و پذیرش خواهد كرد.

س- میزان پذیرش آزمون سال جاری به نسبت سال ۹۰ چگونه است؟

به رغم وضعیت بد اقتصادی و لاجرم اثرات سوء آن بر حرفه های آزاد همچون وكالت دادگستری و ... و نیز كم كاری و بی كاری فزاینده در این حرفه به ویژه در بین وكلای جوان، میزان پذیرش امسال كانونهای وكلای دادگستری به نسبت سال ۹۰ افزایش نشان می دهد. در مجموع از نظر كمی ۳۲۶ نفر یعنی حدود ۱۴ درصد به نسبت سال گذشته افزایش ظرفیت پذیرش داریم كه در آگهی اول شهریور ماه تعداد پذیرش هر كانون اعلام خواهد شد.

س- مدت زمانی می گذرد كه سخن از جایگزینی ''قانون مجازات اسلامی مورد تصویب مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان '' به جای ''قانون مجازات اسلامی فعلی'' به میان آمده است. تا جائیكه در اردیبهشت ماه سال جاری این قانون از طریق سایت قوه ی قضائیه و نیز پاره ای از سایت های حقوقی و از جمله سایت اتحادیه سراسری كانونهای وكلا در معرض دید همگان قرار گرفته و بحث و بررسی و نقد و نظر پیرامون اصلاحات انجام گرفته در قانون جدید تا چندی مورد توجه محافل حقوقی و نیز صاحبنظران قرار گرفت و در حالی كه دانشجویان و دانش آموختگان حقوق و به ویژه داوطلبان آزمون های وكالت و قضاوت در انتظار چاپ و انتشار این قانون در روزنامه رسمی بودند، به یكباره تب و تاب آن فرونشست و دیگر خبری از آن نشد! تكلیف داوطلبان آزمون وكالت با قانون جدید و به عبارتی قانون در دست اقدام چیست؟ از كدام یك سوال انتخاب می شود؟ از قانون مجازات اسلامی فعلی و یا قانون مجازات مورد تصویب كه هنوز تشریفات نهایی قانونی را سپری ننموده است؟

از نخستین روزهای سال جاری تا كنون این سوالی است كه هر روزه و به دفعات از سوی دانش آموختگان حقوق و به ویژه داوطلبان آزمون وكالت ۹۱ در مجامع مختلف و به خصوص خطاب به مسوولان كانونها و به طریق اولی اتحادیه مطرح می شود. قبل از جواب به این سوال بی مناسبت نمی داند روند شكل گیری این قانون یعنی قانون مجازات اسلامی كه تكلیف آن هنوز مشخص نشده را با هم مرور كنیم.

قانون مجازات اسلامی از ۳۱ سال پیش تا كنون چند بار تغییر یافته و قابل توجه آنكه همواره آزمایشی و موقتی بوده است و این قانون مجازات مورد بحث نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اعتباری ۵ ساله را داراست و نه بیشتر!! و اگر چه مهر تایید شورای نگهبان را بر خود دارد، اما در واقع دقیقاً علت عدم چاپ و انتشار آن در روزنامه رسمی بر اهل نظر پوشیده مانده اگرچه تفاوت های اساسی این قانون با متن تقدیمی به مجلس در دی ماه سال ۸۶ قابل تامل و بررسی است!

و اما در جواب باید بگویم نخست آنكه گره این مهم به دست مقامات مسوول (قوه مقننه، قوه مجریه و نیز قوه قضائیه) گشوده می گردد و كانونهای وكلای دادگستری و اتحادیه به نیابت از جانب كانونها دغدغه آن را داشته و دارد كه هرچه زودتر تكلیف ''همه'' مشخص شود. چه دانشجو، چه استاد، چه داوطلب آزمون وكالت، چه شهروندان عادی و از همه مهم تر تكلیف قانونی وضعیت این قانون و دیگر قوانینی كه به این روز دچار شده اند.

و اما اینكه در آزمون پیش رو (۱۹ آبان ماه ۹۱) در طرح سوالات حقوق جزا (كیفری) از قانون فعلی سوال طرح خواهد شد یا از قانون مجازات اسلامی در دست بررسی، اصل بر این است كه تا زمانی كه قانون جدید در روزنامه رسمی منتشر نشده و زمان لازم را برای به رسمیت شناخته شدن به عنوان ''قانون'' سپری نكرده و ''حكم قانون'' را پیدا نكرده باشد، همین قانون فعلی ملاك خواهد بود.

س- آیا امید می رود ''قانون مجازات اسلامی مورد تصویب'' تا قبل از تهیه و تنظیم سوالات آزمون وكالت رسمیت پیدا كند؟
والله اعلم. اخباری كه از مجاری غیر رسمی به ما رسیده حكایت از این مهم دارد ولی از آنجائیكه ما نیز تماشاگر صحنه هستیم، قطعا از جواب به این سوال معذوریم. ما هم امیدواریم كه هرچه زودتر تكلیف داوطلبان آزمون وكالت و ایضاً آزمون قضاوت و... روشن شود.

بدیهی است اگر در بازه زمانی معقول خبر رسمی در این زمینه به دست ما برسد، در كوتاهترین زمان از طریق سایت ''اسكودا'' به عنوان شبكه خبر رسانی ''رسمی'' كانونهای كشور به اطلاع عموم علاقمندان خواهد رسید.

این صفحه را به اشتراک بگذارید
Stone Jana
سه شنبه 12 تیر 1397 04:05 ب.ظ
Heⅼlo, every timе i used to chesck blog posts heгe
early in the break of daү, for the reason tһɑt і enjoy to gain knowledge of more and more.
depforce oral strip
جمعه 31 فروردین 1397 11:45 ب.ظ
This site was... how do I ssay it? Relevant!!
Finally I have found something that herlped me.
Appreciate it!
Manar Ali
یکشنبه 26 فروردین 1397 05:26 ق.ظ
I like the helpful information you provide in your articles.
I'll bookmark your weblog and check again here regularly.
I'm quite sure I will learn many new stuff right here!
Best of luck for the next!
roman ed review
جمعه 24 فروردین 1397 04:44 ق.ظ
I like whɑt you guys are usually up too. Thiѕ type of clever work and exposure!
Keep ᥙp tһe superb ᴡorks guys I'vе you guys to
blogroll.
generic viagra super active 100mg
پنجشنبه 23 فروردین 1397 11:43 ق.ظ
I am reaⅼly loving tһe theme/design of уour website.

Ꭰo yoᥙ еᴠer rսn into ɑny browser compatibility issues?
А handful оf my blog visitors һave complained ɑbout my
blog not wⲟrking correctly in Explorer Ƅut looks great in Opera.
Dο y᧐u have any tips to helр fix thіs issue?
john son
شنبه 11 فروردین 1397 10:41 ق.ظ
Heya i'm for the frst time here. I came across this board and I find It truly useful & it helped me out much.
I hope to give something back aand help others likme you aided me.
Tadalafil Free Shipping Deals
جمعه 10 فروردین 1397 02:41 ب.ظ
Great post. I ᴡill Ƅe ցoing thгough a feᴡ of theѕe issues as well..
mezo
سه شنبه 7 فروردین 1397 07:46 ق.ظ
It іs perfect tіme to make a ffew plans fоr tthe future аnd it іs time to be hapⲣy.
I have leaen thіs submit аnd if I could I wіsh tо counsel yoou ѕome interestіng
issues or advice. Maүbe yⲟu can wгite subsequent articles regarԀing thiѕ article.
I ԝant to read moге issues aрproximately іt!
Can you get an operation to make you taller?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:46 ق.ظ
Spot on with this write-up, I really feel this amazing site needs a lot more attention. I'll probably be returning to read
more, thanks for the info!
Can you grow taller with exercise?
دوشنبه 16 مرداد 1396 04:34 ق.ظ
I'm amazed, I must say. Rarely do I come across a blog
that's both equally educative and amusing, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
The problem is something that not enough folks are speaking intelligently
about. Now i'm very happy I came across this during my search for something relating to
this.
روح اله خلجی
چهارشنبه 28 تیر 1391 11:32 ق.ظ
با سلام دوست عزیز
من وبلاگ شما را لینک کردم
لطفا شما نیز وبلاگ اینجانب را لینک فرمایید
با تشکر
روح اله خلجی
http://lawyerkhalaji.mihanblog.com
پاسخ سعید رستم زاده : سلام
چشم باکمال میل درخدمتتون هستم.
mitra
پنجشنبه 22 تیر 1391 09:15 ب.ظ
سلام عزیزم وبلاگ باحالی داری. ازت دعوت میکنم برا آپلود عکسای وبلاگت از سایت من استفاده کنی:

این آپلود سنتر به هنگام عضویت 800 مگابایت فضای آپلود عکس و فایل رایگان به شما داده و شما میتوانید با فعالیت های خود در این سایت به صورت رایگان فضای آپلود بیشتری را به حساب خود بیفزایید. ازجمله مزایای ویژه این آپلودسنتر که در دیگر آپلودسنتر ها به ندرت وجود دارند:


کنتر پنل حرفه ای مدیریت فایل های آپلود شده.

قابلیت خصوصی سازی فایل و عدم نمایش آن به سایرین!

قابلیت حذف فایل های آپلود شده.

قابلیت قرار دادن توضیحات به فایل.

ادیتور پیشرفته WYSIWYG برای قرار دادن توضیحات فایل.

800 مگابایت فضای رایگان به هنگام عضویت.

قابلیت دسته بندی فایل ها.

و امکانات دیگر...

همچنین این سایت دارای دو بخش مجزای دیگر به نام های جامعه مجازی سوال و جواب و دایرکتوری های وب میباشد که شما از طریق این بخش ها نیز میتوانید به افزایش فضای آپلود خود بپردازید! توضیحات بیشتر به هنگام عضویت به آدرس ایمیلتان ارسال خواهد شد. www.nimarest.com
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

جواب گوی هرگونه سوال حقوقی شماعزیزان هستیم
منتظرهرگونه پیشنهادوانتقادشماعزیزان برای بهبوداین وبلاگ هستیم
دوستان عزیزبرای دلگرمی بنده وبهترشدن این وبلاگ لطفانظرات خودتون رادرموردمطالب بدید.
مدیر وبلاگ : سعید رستم زاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نقش موسسات اموزشی وکتاب های کمک اموزشی رادرمسیرموفقیت درازمون های حقوقی راچگونه ارزیابی میکنید؟

خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا

نویسندگان