تبلیغات
وبلاگ حقوقی سعیدرستم زاده - "هر گاه بهار را دیدید بسیار یاد رستاخیز كنید"
وبلاگ حقوقی سعیدرستم زاده
قانون برای همه

لینکدونی

نایت اسکین-ابزار گوکل پلاس

آرشیو موضوعی

نام خودرادرفیلداول ایمیل خودرادرفیلددوم

Powered by WebGozar

آرشیو

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

"هر گاه بهار را دیدید بسیار یاد رستاخیز كنید"

"یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبراللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال"

"یا مقلب القلوب و الابصار

یا مدبراللیل و النهار

یا محول الحول و الاحوال

حول حالنا الی احسن الحال"

عید نوروز یا همان تحول طبیعت و حلول بهار و پایان زمستان در واقع عید همه بشریت و تمامی انسانهاست كه پیام آن دارای شمول و گستره‌ای به وسعت هستی است، چرا كه تحول در مسیر زندگی و رهایی از زمستان و تاریكی برای رسیدن به سعادت و روشنایی هم وظیفه یك انسان است و هم خواسته او، پس هر اتفاقی كه انسان را متوجه این موضوع كند نیك و پسندیده است.

به گزارش سرویس دین و معارف اسلامی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) عید نوروز، از جمله اعیادی است که قدمتی دیرین و گستره‌ای وسیع دارد. ملت‌های گوناگون از جمله ایرانیان، از عهد باستان تابه حال این مراسم را با آداب و رسومی خاص برگزار می کنند. این سنت حسنه كه با حلول بهار و نو شدن طبیعت همزمان شده آداب و رسوم زیبایی در دل خود دارد كه مورد توجه وسفارش آئین مقدس اسلام بوده است.

دید و بازدید و صله ارحام، عیادت مریضان، دستگیری از فقرا و مستمندان، ذكر و توجه قلبی و لسانی به خداوند متعال و توسل به اهل البیت(ع)و... از جمله سنت‌ها و آداب و رسومی هستند که در سال نو در میان مردم ما رایج‌اند.

سنت نوروز در فرهنگ اسلامی

دین مبین اسلام همواره به سنت‌ها و آداب و رسوم نیك و پسندیده ملل مختلف احترام گذاشته و نه تنها درصدد نفی آنها نبوده بلكه سعی داشته آنها را تایید و نسبت به گسترش و ترویج آن تشویق كند و این مساله در سیره و روش رسول خدا(ص) و ائمه معصومین(ع) به وضوح قابل مشاهده و مطالعه است. در باره عید نوروز نیز باید گفت این عید با آمدن اسلام و زدودن خرافات از چهرۀ آن مورد موافقت و تأیید اسلام قرار گرفت.

در معارف اسلامی براین مطلب تاكید شده"هر روزی كه در آن گناه صورت نگیرد، عید است چنان كه حضرت علی(ع) می‌فرماید: "كل یوم لا یعصی الله فیه فهو یوم عید."

نبی مكرم اسلام حضرت محمد(ص) در حدیثی گهربار می‌فرمایند:"هر گاه بهار را دیدید بسیار یاد رستاخیز نمائید این سخن بلند و حكیمانه، سخنی از سخنان پیامبر اعظم(ص) در مورد بهار و ادب ورود به بهار است. براساس عبارت فوق هرگاه به بهار می رسیم باید فراوان یاد آخرت كنیم. نشور طبیعت و گل و گیاه ما را به یاد نشور اصلی و رستاخیز هستی بیاندازد و این یاد را در دل و زبان پیوسته جاری كنید. در روایات آمده است كه روزی برای حضرت علی(ع) هدیه‌ای آوردند، حضرت فرمود این چیست؟ گفتند: ‌ای امیر المؤمنین، امروز نوروز است. فرمود هر روز را برای ما نوروز قرار دهید.

هم‌چنین در روایتی از حضرت امام صادق (ع) ذكر شده كه به معلى بن خنیس فرمودند :" چون روز نوروز شود، غسل كن و پاكیزه‏‌ترین جامه‏‌هاى خود را بپوش و به بهترین بوهاى خوش خود را خوشبو گردان و در آن روز را روزه بدار".

آن حضرت درباره نوروز فرموده‌‌اند: "هیچ نوروزی نیست كه ما در آن متوقع گشایش و فرجی نباشیم؛ زیرا نوروز از روزهای ما و شیعیان ما است".

آداب و رسوم حسنه در نوروز؛

دید و بازدید و صله ارحام، عیادت مریضان، دستگیری از فقرا ومستمندان ،ذكر وتوجه قلبی ولسانی به خداوند متعال وتوسل به اهل البیت علیهم السلام و ... از جمله سنت‌ها و آداب ورسومی هستند که در سال نو در میان مردم ما رایج‌اند.

۱) صله رحم:

یکی از سنت‌های خوب و با ارزش که در ایام نوروز رایج و متداول است، دید و بازدیدهاست که در میان اقوام و دوستان انجام می‌گیرد و در کتب روائی ما از آن به «صله رحم» تعبیر شده است.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «صله الرحم تزید فی العمر و تدفع میته السوء، صله رحم عمر آدمی را بسیار بلند می‌کند و از مرگ بد جلوگیری می‌کند.»

در این دید و بازدیدها، انسان‌ها از مشکلات هم آگاه می‌شوند و درصدد حل آنها برمی‌آیند، مقام معظم رهبری در پیام نوروزی خود فرمودند: «نوروز برای ما عبادت است... (مردم) این روزها را بهانه‌ای برای دید و بازدید و رفع کدورت‌ها و کینه‌ها و محبت به یکدیگر قرار می‌دهند، این همان برادری و عطوفت و همان صله رحم در اسلام است، بسیار خوب است.. عید نوروز چیز خوبی است، وسیله‌ای است که دل‌ها با آن شاد می‌شود، انسان‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند، صله رحم و صله احباب می‌کنند... انسان باید با ارحام صله کند، یعنی ارتباط برقرار کند.» و این صله رحم و دید و بازدید از خویشان و دوستان و رفع کدورت‌ها از بهترین ارزش‌ها و سنت‌های نوروز است، و روایات اسلامی در این باره بسیار فراوان است تا جایی که در روایات آمده، با بستگان خود دیدار داشته باشید، هر چند در حد نوشاندن آبی باشد، واگر چه با سلام کردن باشد.

۲) نظافت

رعایت نظافت و بهداشت از جمله اموری است که در دستورات دینی و اسلامی مورد سفارش و تأکید فراوان قرار گرفته است. پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «النظافه من الایمان، پاکیزگی و نظافت جزء ایمان است» اسلام دین نظافت، پاکی و نشاط و شادی است و خداوند هم زیبائی و نظافت را دوست دارد.

۳) توجه به قرآن کریم

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «ان هذا القرآن مأدبه الله فتعلموا مأدبته ما استطعتم، قرآن سفره ضیافت خداست پس تا می‌توانید از ضیافت او فرا گیرید." از آن جا که قرآن کریم آخرین کتاب آسمانی برای هدایت بشر می‌باشد و سعادت خوشبختی انسان را در دنیا و آخرت تامین می‌کند و در زندگی مسلمانان نیز حضوری ثابت و گسترده دارد، امروزه جزو یکی از ارکان سفره عید نوروز بشمار رفته، و قرائت آن در ساعات اولیه سال، از جمله آداب تحویل سال است.

۴) هدیه و عیدی

یکی از رسوم معمول در عیدها، هدیه و عیدی دادن است، پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «الهدیه تذهب الضغائن من الصدور، هدیه دادن کینه‌ها را از دل می‌برد.

۵) حسابرسی

حضرت علی(ع) فرمودند: «من حاسب نفسه سعد، هر کس نفس خود را حسابرسی کند نیکبخت شود. در پایان هر سال ادارات، تشکیلات، صاحبان کسب و پیشه و... به حسابرسی کارهای خود در طول سال می‌پردازند و این امری است طبیعی که با این بررسی‌ها، کم و کاستی‌ها و ضعف‌ها و قوت‌ها روشن می‌شود و افراد درصدد جبران ضعف‌های خود بر می‌آیند.چه خوب است ما هم به حساب اعمال و کردارهای یکساله خود بپردازیم و آنها را مورد بازنگری قرار دهیم.

6) دعای تحویل سال

اما آن چه در لحظه تحویل سال نو بیشتر مرسوم است، خواندن دعای مشهور " یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال،حول حالنا الی احسن الحال، هنگام تحویل سال نو می‌باشد. این دعا به شکل شایع و فراگیری در این وقت خاص خوانده می‌شود. البته در کتاب شریف مفاتیح الجنان آداب خاصی در مورد نوروز وجود دارد که در این زمینه با روایاتی منسوب به امام صادق (ع) همراه است البته خواندن دعای مكارم الاخلاق كه در مفاتیح الجنان آمده نیز سفارش شده است.

عید نوروز علاوه بر مواردی كه ذكرشد دارای ارزش‌های مثبت دیگری نظیر زیارت اهل قبول، حضور در اماکن متبرکه، توجه به خانواده و فرزندان و... است.

تفكر در پیام نوروز و زنده شدن طبیعت

ما در این دوران فرصت فكر كردن نداریم، آیات الهی را در اطراف و درون‌مان نمی‌بینیم، معجزات فراوانی پیوسته در اطراف ما رخ می‌دهد ولی چون اهل اندیشه و فكر نیستیم همه آنها را طبیعی و عادی دانسته و از كنار آنها به راحتی می‌گذریم.

از جمله تحول در طبیعت و بهار كه معجزه عمومی سالانه است و این همه تحول شگرف و عظیم را بدون آن‌كه چند دقیقه را به تفكر پیرامون آن اختصاص دهیم، ‌می‌آید و می‌گذرد ولی فرصت نمی‌كنیم به آن بیاندیشیم، هیاهوی زندگی شهری، اشتغالات فراوان، منازعات روزمره، و... آن‌قدر ما را به خود مشغول كرده است كه گاهی حتی فكر كردن یادمان می‌رود، گوئی مسخ شده‌ایم و تفكر از آن ما نیست. اگر می‌شد گاهگاهی رابطه با پیرامون را قطع كرده و كمی در مورد تحولات طبیعت می‌اندیشیدیم و از تحول طبیعت و گذر عمر بهره‌ها می‌گرفتیم.

اما... یا صاحب الزمان این سال هم به سر آمد اما تو نیامدی

و در پایان یادمان باشد كه بدون شك بهترین عید و با ارزش‌ترین عیدی یك عاشق و منتظر دیدن روی معشوق است پس در لحظه تحویل سال دعا برای فرج یوسف زهرا امام زمان(عج) را فراموش نكنیم.

خودت گفتی وعده در بهار است/بهار آمد دلم در انتظار است/ بهار هركسی عید است و نوروز/بهار عاشقان دیدار با یار است/.

پی نوشت:

بحارالانوار

تفسیر نمونه

نهج البلاغه

نهج الفصاحه

پیام نوروزی مقام معظم رهبری

میزان الحکمه

این صفحه را به اشتراک بگذارید
Can you grow taller with exercise?
پنجشنبه 16 شهریور 1396 07:53 ق.ظ
What's up, I would like to subscribe for this blog to take hottest updates,
therefore where can i do it please assist.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

درباره وبلاگ

جواب گوی هرگونه سوال حقوقی شماعزیزان هستیم
منتظرهرگونه پیشنهادوانتقادشماعزیزان برای بهبوداین وبلاگ هستیم
دوستان عزیزبرای دلگرمی بنده وبهترشدن این وبلاگ لطفانظرات خودتون رادرموردمطالب بدید.
مدیر وبلاگ : سعید رستم زاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • نقش موسسات اموزشی وکتاب های کمک اموزشی رادرمسیرموفقیت درازمون های حقوقی راچگونه ارزیابی میکنید؟

خرید شارژ ایرانسل، خرید شارژ همراه اول و خرید شارژ تالیا

نویسندگان